Güneş enerjisi

Doğrudan veya dolaylı olarak güneşten elde edilen enerjiye güneş enerjisi denir. Güneşin merkezinde temelde hidrojen çekirdeklerinin kaynaşması ile füzyon reaksiyonu meydana gelerek helyum çekirdekleri oluşur. Böylece enerji ortaya çıkar.

Güneş enerjisinin tükenmesi için yaklaşık olarak 5 milyar yıllık süre gerektiği için canlılar için bu tükenmez bir enerji kaynağıdır. Güneşin merkezinin sıcaklığı yaklaşık 15 milyon C derecedir. Atmosfer dışında güneş enerji şiddeti 1370W/m2 olmasına karşı yeryüzünde bu değer 0-1100W/m2’ dir. Dünyamıza gelen energi miktarı şu an kullanılma olan tüm enerjilerin 30.000 katına eşittir. Güneş ışınlarının tamamı yeryüzüne ulaşmadan yaklaşık %30 u atmosfer tarafından geri yansıtılır, %20 si atmosferde tutulur geriye kalan %50 ise yeryüzüne ulaşır.

Güneş enerjisinin avantajları nelerdir:

İşletme ayağında harcamaları azdır.
Temiz, tükenmeyen ve bedeva bir enerji türüdür.
Dünya üzerinde birçok ülkede elde edilebilmektedir.
Fosil yakıtlara ihtiyacı olmadığı için duman, radyasyon gibi zararlı atıkları yoktur.

solarBugüne kadar fazla ön plana çıkamama nedenleri ise;
Güneş enerjisi yoğunluğu az ve sürekli olmadığı için istenilen anda ve tam verimli olarak bulunmayabilir. Bu yüzden depolama gerekmektedir.
Kontrol edilememektedir.
İlk yatırım maliyetleri yüksek olduğundan kurulum aşamasında yüksek sermaye gerektirir.
Doğrudan ısı enerjisi, elektrik enerjisi ve hidrojen enerjisi elde edilebilir.

Güneş ışınlarından yararlanma çalışmaları M.Ö. 267 yıllarında, Arşimet tarafından iç bükey aynalar tasarlanarak düşman gemilerini yaktığı iddiası bulunmaktadır.

Petrol fiyatlarında yükselişlerin olması yanında fosil yakıtların tükenecek olması bu enerji üzerine çalışmaları arttırmaya başlamıştır.
Dünyada güneş enerjisi devrimi olmak üzere, Nanoteknoloji ile istenen duvara sürülebilinen güneş enerjisi boyalarının üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Avrupa enerji kurumları ucuza mal edilinebilecek enerji panellerini kurdurma planları yapmaktadır. Konutlar kendi enerjilerini kendileri üreterek hatta kullanacakları özel sayaçlarla ürettikleri enerji fazlasını şehir şebekesine vererek kazanç elde etmeye başlamışlardır.

Sözgelimi Google tüm kampüsünün enerji ihtiyacını güneşten karşılamaktadır. Googleplex şebekesinde 1,6 megawatt elektrik üretileceği bununda California’ da bin evin harcadığı elektrik enerjisine denk geldiği beliritilmiştr. 10 seneye kadar kurulum maliyetinin çıkarılacağı söylenmektedir.
Dünyanın en büyük güneş santrali, Portekiz’ in başkenti Lizbon’ a 200 kilometre uzaklıkta Serpa bölgesinde 60 hektarlık alanda bulunmaktadır. Santral 8.000 hane tarafından kullanılmaktadır..

Türkiye’ de birim metrekareye yaklaşık 1500 Kw saatlik güneş enerjisi üretilebilirliği ile şanslı ülkelerden biridir.. Ülkemizin yıllık güneşlenme süresi ortalama 2640 saattir. Maksimum güneşlenme 362 saat ile temmuz ayı, minumum güneşlenme süresi ise 98 saat ile aralık ayında görülmüştür. Güneydoğu Anadolu bölgesi 3016 saat ile en fazla, 1966 saat ile Karadeniz bölgesi en az güneşlenme süresi tesbit edilmiştir. Akdeniz bölgesinde yılın 10 ayı, termal güneş paneli ve depodan oluşan sistemlerle birçok konut, otel gibi mekanlarda yüzme havuzu ısıtma ile sıcak su ihtiyacını karşılanmaktadır. Türkiye’ nin % 74 gibi yüksek bir oranda enerjide dışa bağımlı olduğunu göz önüne alırsak güneşlenme süresinin uzun olmasına karşın yararlanamıyor olmamız üzücüdür.
Ülkemizde 18 milyon konuttan 4 milyonu güneş enerjili sıcak su sistemi kullanmaktadır.

Türkiye’ nin ilk Kule tipi yoğunlaştırılmış güneş santrali Mersin’ de 2013 nisanında kurulmuştur. Bu yatırımın maliyeti yaklaşık 50 milyon $ olmuştur.

Güneş enerji teknoloji ve uygulamaları şunlardır.

Başlıca iki başlığa ayırabiliriz
1-Güneş enerjisi ısıl uygulamalar
Bu sistemde ısı elde edilmektedir.
Buhar üretimi
Buz üretimi
Tuz üretimi
Sıcak su üreitimi
Sera ısıtma
Yüzme havuzlarının ısıtılması

2-Güneş enerjisi elektrik uygulamaları
Fotovoltaik-güneş sistemleri guneş enerjisini direk elektrik enerjisine çevirir. Teknolojisi zor ve yüksek maliyetlidir.
Elektrik enerjisi üretimi PV panelleri sayesinde olmaktadır. 1 m2 lik Fotovoltik panel ile %15 verimle yazın 1kw elektrik üretilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir