Dünya Doğayı Koruma WWF

WWF
WWF

WWF (World Wide Fund for Nature) Dünya Doğayı Koruma Vakfı nedir?

Doğayı koruma ve zararları düzeltmeyi amaç edinen dünyanın en büyük çevreci sivil toplum kuruluşudur. 1961 yılında kurulan örgüt Kuzey Amerika ülkelerinde halen ilk adı olan World Widelife Fund adı ile anılmaktadır. Bugün yaklaşık yüz ülkede faaliyetlerini göstermektedir.

Örgüt bağışlar ile faaliyet ve aktivitelerini gerçekleştirmektedir. Düşük tutarlı bağışlar ile nesli tükenme tehlikesi altında bulunan tür hayvanlardan istediğinizi seçerek evlat edinebilir ve hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca farklı bağış seçenekleri bulunmaktadır.

WWF Türkiye:

Kelaynak’ ları korumak amacı ile 1975 yılında kurulan Doğal Hayatı Koruma Derneği, 1996 yılında tüzel kişilik olarak kurucularının arasında yer alan Doğal hayatı koruma vakfı olarak kurulmuştur. Örgüt 2001 yılında WWF Türkiye adını almıştır. WWF Türkiye, orman, deniz ve su kaynakları olarak 3 katagori altında çalışmalarını yapmaktadır. Özellikle Ramsar Anlaşmasına uygun olarak su kaynakları, orman alanları ve kıyıların korunmasını, sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Türkiye’ de yapılan çalışmalar Küre dağları, Kaş – Kekova, Büyük Menderes Havzası, Konya havzası ve Eğirdir Gölü bölgelerinde gerçekleştirilmektedir.

Ramsar Alanı ve Anlaşması nedir?

Adını imzalandığı İran’ ın Ramsar şehrinden alan anlaşma 1971 yılında imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre sulak alan ve kaynakların korunması ile akıllıca kullanımı için ulusal ve uluslararası işbirliği çerçevesinde hükümetlerce yapılan bir anlaşmadır. Özel korumaya alınan uluslararası önemi olan sulak alana Ramsar alanı denilmektedir. Türkiye’ de Göksu deltası ( Mersin Silifke ilçesi) ile korumaya alınan alanlara seneler içerisinde Burdur gölü, Seyfe gölü (Kırşehir’ in kuzeyi), Sultan sazlığı (Kayseri’ de Develi-Yahyalı-Yeşilhisar üçgeninde), Manyas gölü, Kızılırmak deltası, Akyatan lagünü (Çukurova), Ulubat gölü, Yumurtalık Lagünleri, Kızören Obruğu, Meke gölü (Konya Karapınar), Kuyucak gölü (Kars) ve Nemrut gölü dahil edilmiştir. Son 40 yılda sahip olduğumuz sulak alanların yarısını kaçak olarak yeraltı sularının kullanılması, aşırı tarım sulaması gibi sebeplerden ötürü kaybetmiş olduğumuz düşünülürse Ramsar anlaşmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

WWF
WWF

Yapılan inceleme ve araştırmalar, Konya Kapalı havzasının önlem alınmaması durumunda 2030 yılında çölleşme ile karşı karşıya kalınacağını göstermektedir. Ülkemizin toplam yeraltı su rezervinin yaklaşık olarak yarısına sahip olduğu söylenen Konya havzadaki yeraltı sularının seviyesi, kaçak kuyular nedeni ile her sene 1-2 metre düşmektedir.
Sulak alanların kuruması, ülkemiz için önemi olan ve ayrıcalıklı kılan kuşların göç yolunun değiştirmesine neden olmaktadır.

www.wwf.org.tr sayfasında çevreci örgüte üye olmak veya bağış yapmak için takip edebilir www.pandadukkan.org sayfasından ise yardım amacı ile birçok ürünler satın alabilirsiniz.