Sansaryan Han

1895 yılında Erzurumlu tüccar Mıgırdiç Sanasaryan tarafından, Londra’ dan gelerek İstanbul’ a yerleşen o dönemin ünlü mimarlarından Hovsep Aznavur’ a yaptırılmış olan iş merkezidir. Mimar Aznavur İstanbul’ daki Mısır apartmanı, Cibali Tütün fabrikası, Dram tiyatrosu, Kanlıca Prenses Rukiye Sultan Yalısı, Prenses Hatice Beyoğlu Apartmanı, Topalyan hanı gibi birçok esere imza atmıştır. Daha sonra 1914 yılında Kahire’ ye taşınmış ve ölene kadar orada yaşamıştır.

(Sanasaryan Han) Sansaryan Han, neoklasik mimari tarz ile yapılmıştır. Girişte büyük bir avlu bulunmaktadır. Merdivenler bu avlu etrafında toplandığından her kattan giriş avlusu görülmektedir.

Sansaryan han, bina mimari özelliğinden daha çok yakın tarihte gerek kullanım şekli gerekse hukuki olarak hep ön planda olmuştur.
ign: justify;”>Sanasaryan’ lar Erzurum kongresinin yapıldığı binayı yaptıran ailedir. Erzurum’ daki binanın ilk kullanım amacı yetimhane olup İstanbul’ daki Sansaryan han’ ın yapılış nedeni geliri bu okula gönderilmesiydi.

Han 1909 yılında tapu kaydında gösterildiği üzere Ermeni Patrikliğine bırakılmıştır. Han’ a 1915′ te Osmanlı devleti  tarafından el konulmuş olup 1935 yılına kadar karşılıklı açılan davalar ile han kira ödemeleri devlet ve patrikhane arasında gidip gelmiştir. 1935 yılından itibaren mahkeme kararı ile han İstanbul Emniyet Müdürlüğünün kullanımına verilmiştir.

Sansaryan Han Emniyet Müdürlüğü olarak kullanıldığı yıllarda birçok kez işkence odaları ile anılmaktaydı. Gözaltına alınanlar ince ve dik olan hücrelerde tutulduğu ve bu küçük odalara tabuta benzerliğinden dolayı Tabutluk adı verilmekteydi. Oda ölçülerinin 150 cm boyunda 80 cm genişliğinde olduğu söylenmektedir. Ruhi su, Atilla İlhan, Nazım Hikmet, Ece Ayhan, Ahmet Arif burada gözaltına alınanlardan bazılarıdır.

Han daha sonra bir süre adliye sarayı olarak kullanıldı. Ardından ise ihale ile kiraya verilmiş olmasına karşı mahkemesi halen sürmektedir.