Osmanlı Bankası Karaköy Binası

27 Mayıs 1892 de hizmete giren Osmanlı Bankası Karaköy binası Mimar Alexandre Vallaury tarafından yapılmıştır. Alexandre Vallaury 1850 yılında Fransız asıllı bir Levanten ailenin oğlu olarak İstanbul’ da doğmuştur. Sanayi-i Nefise Mektebi mimarlık bölümü kurucusudur. Önemli eserleri arasında Pera Palas oteli, Beyoğlu Cercle d’orient, Eminönü Hidayet camii, Büyükada Rum yetimhanesi, Tokatlıyan oteli, Vahdettin köşkü, Arif paşa yalısı eserlerinden bazılarıdır.

1863 yılından itibaren St. Pierre Han’ da bulunan Osmanlı bankasının süratle gelişme yaşamasının ardından artık başka bir yere taşınma ihtiyacı doğmuştu. İngiltere ve Fransa’ da bulunan komitelerin 1890 tarihli onayı ile Galata’ da Tütün Rejisinin sahip olduğu arsanın yarısında yeni bankanın inşaatı yapılmıştır.Banka Karaköy’ deki yeni binasına 1892 de taşınmıştır. 1998 yılına kadar Osmanlı bankası Genel Müdürlük binası olarakkullanımıştır. Bu tarihten itibaren ise yeni sahibi Garanti bankası olmuştur. Günümüzde Osmanlı bankası arşivi, sergi ve konferans alanları, kütüphanesi ile Osmanlı bankası müzesi olarak kullanılmaktadır.
Bina 2 bodrum katı dahil olmak üzere 6 kattan oluşmaktadır. Bu binanın en büyük özelliği kuzey ve güney cephelerindeki farklı tarz mimaridir. Haliç’ e bakan kısım doğu, Klasik ve barok Osmanlı mimari özellikleri taşırken binanın kuzey tarafında ise neoklasik, neorönesans mimari tarz uygulanmıştır. Merdiven gibi bir çok yerde kullanımış olan mermerlerdeki işçilik görülmeye değerdir. Bodrum kar mahzen ve depo zemin altındaki katta ise kasa ve yemekhane bulunmaktaydı. Dönemin ünlü kasacılarından Samuel Chatwood tarafından yapılan kasa İngiltere’ den parça parça getirilerek montajı yapılmıştır.  Kasa montajı bitirildikten sonra Saint Pierre Han’daki 13 ton ağırlığındaki altınlar buraya taşınmıştır. Zemin katında şube, birinci katta genel müdür ile özel ve makam odalarının yanı sıra, sekreter ve tercümanların odaları bulunmaktaydı. İkinci katta muhasebe şefi ve servisi,  müfettişlik odaları, tavan arasında  arşiv servisi ve hizmetli odaları bulunmaktaydı.

Günümüzde SALT Galata olarak hizmet veren mekan Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olup, diğer günlerde ise 10:00-18:00 arası, Çarşamba günü ise 12:00-20:00 arası ziyarete açıktır.

Osmanlı Bankası Kasası
Osmanlı Bankası ve Altın – para kasası