Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İzmir’ in ilk Islahhanesi olarak 1868 yılında fakir ve kimsesiz çocuklara sanat öğretme amacı ile yapılmıştır. Şu anki adı ile Konak Mithatpaşa caddesi, o zamanki adı ile Sahil Sıhhiye Karantina Tahaffuzhanelerinin bulunduğu bölgeye yapılmıştır. Mimarı bilinmeyen bina ilk Osmanlı anayasasını hazırlayan kurul başkanı ve sadrazam Ahmet Şefik Midhat Paşa’ dır. Açıldığı tarihten itibaren birçok isimle anılan okula sonunda Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı verilmiştir.

Mimari bilinmeyen bina 2 katlı olup simetrik düzenle yapılmış ön cepheye sahiptir. Osmanlı’ nın doğu batı sentesi olan Neoklasik mimari örneğidir.

Islahhaneler yerli, yabancı, Müslüman, Hıristiyan ayrımı yapmadan 12,13 yaşlarında fakir, kimsesizleri alırken belli bir ücret karşılığında zengin çocuklarından da oluşmaktadır. Okul önceleri marangozluk, kunduracılık, halıcılık, dökümcülük ve demircilik gibi eğitimler vermeye başlamış 1915 yılından itibaren ise eğitim kadrosu yükseltilerek Avrupa Sanayi Okulları programı örnek alınarak nitelikli öğrenciler yetiştirilmiştir. 1940 yılından itibaren okul bünyesinde imal edilen makineler, yurdun dört bir yanındaki makine ihtiyacı olan meslek okullarına gönderilmiştir. Bu hizmetine istinaden Okul kuran okul unvanını almıştır.

Tarihi boyunca okul çeşitli nedenler ile eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Yunan işgali, 1930 yılında Karantina deresinin taşması ile sel altında kalması, 1997 yılındaki yangın büyük tahribatlar yaratmıştır.

Atatürk’ ün bu okula ilgisi büyük olmuştur. Birçok kez ziyaret etmiş, çalışmalarından memnun kaldığını göstermek amacı ile okula altın madalya hediye etmiş ve okul defterine ziyaretinde yazılar yazmıştır.