Mısır Apartmanı – Beyoğlu

Beyoğlu İstiklal caddesinde İstanbul’ un tarihinde önemli olaylara tanık olmuş bir binadır Mısır Apartmanı. 20.yy başlarında o dönemin tarzı olan Art Nouveau stili ile yapılan bina, Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni Mimar Hovsep Aznavuryan’ a yaptırılmıştır. Başlarda Halim paşanın  konutu olarak kullanılan bina, Paşa’ nın ölümü üzerine varisleri tarafından apartman kullanımına çevrilmiştir. 1940 yılında şeker patronu Hayri İpar tarafından alınan Mısır apartmanı, bir Hollywood yıldızı ile evlenerek bu eve yerleşen oğlu tarafından bir süre kullanıldı. Ali İpar’ ın Brezilya’ ya yerleşmesi üzerine bir süre boş kalmış daha sonrasında ise %70 i satılarak restorasyon yapılarak kullanılmaya başlamıştır. Bir ara 1972-78 yılları arasında 3 katında Galatasaray İktisat ve İşletmecilik Yüksek okulu bulunmakta idi.

Şair Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif Ersoy ve Mustafa Kemal Atatürk  bu apartmanda bulunmuşlardır. Ve tabi ki bu bina için ilginç bir detay olan MOSSAD’ ın kuruluşunun bu apartmanda gerçekleşme iddiasıdır.

Şair Mithat Cemal Kuntay bu apartmanda ölene kadar yaşamıştır.

Cumhuriyet yıllarında Mısır’ da bulunan Mehmet Akif Ersoy, hasta olarak geldiği İstanbul’ da ömrünün son altı ayını bu apartmanda geçirmiştir.

1947 yılında apartmanın 3.katına  yerleşen İsrail dış işleri görevlisi Reuven Shiloah, yaptığı çalışmalar ile MOSSAD ı burada kurduğu iddiası bulunmaktadır. Bugüne kadar İsrail’ den bu konu hakkında yalanlama gelmemiştir. Reuven İstanbul’ da bulunduğu süre içinde önemli görüşmeler yapmıştır. Bunlardan en önemlilerinden biri 1958 de Başbakan Adnan Menderes, Ben Gurion ve kendisi arasında yapılan gizli görüşmedir.
Suikast olduğu düşünülen bir trafik kazasında  1959 yılında İstanbul’ da ölmüştür.

Apartmanda o dönemin önemli kişilerinin dişçisi olan Sami Grünzberg bulunmaktaydı. Ve Dr. Sami’ nin en ünlü hastası Atatürk’ tü.

Yakın dönem Türk siyasetinin önemli  isimlerinden Cindoruk’ un ofisi ve birçok ünlü modacının adresi de bu binaydı.

Günümüzde Mısır apartmanının her katında bir sanat galerisi bulunmaktadır.