Freige – Frej Apartmanı

Şişhane yokuşundan Tünel’e doğru çıkarken Bankalar caddesi ile Meşrutiyet caddelerinin birleştiği yerde görmeden geçemeyeceğiniz ihtişamlı ve büyük bir bina görürsünüz. Bu bina 1900 lü yılların başlarında İstanbul’ un en şaşalı partilerinin davetlerinin düzenlendiği Frej apartmanıdır.

Kyriakides ve Alexandre Necosmos Yenidunia isimli Rum mimarlar tarafından 1905 li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bina art Nouveau stilindedir. Bina ihtişamlı olup dış cephede bulunan çocuk figürlerinin kendi çocuklarının olduğu düşünülmektedir.  Bina içindeki merdivenlerde kullanılan mermerler İtalya’ dan, dış cephe taşalrı ise Malta’ dan getirilmiştir. Bina 1972 yılında Kapalıçarşı kuyumcular birliği tarafından alınmış olup Sarraf, Kuyumcu ve Sanatkar kelimelerinin ilk üç harflari kullanılarak SARKUYSAN adı altında kullanımına başlanmıştır. 1987 yılında yapılan tadilatta bina dışı korunsa da içindeki kartonpiyer tavan gibi bir çok el işçiliği tahrip edilmiştir. Bakır sektörü üzerine çalışan firma bugün binayı boşaltmış ve şehir dışına taşınmıştır.
Bina sahiplerinin trajik bir hayat öyküsü vardır. Babası Arap annesi Amerikalı olan Levanten Selim Hanna Frej oldukça varlıklıdır. 1150 lerden beri Maruni Cemaatinden olan Selim bey, o dönemde çok zengin olan (Tepebaşı’ nın yarısı onların olduğu söylenir) Glavanilerin ( Kallavi) nin kızı Polin ile evlenir. biri kız ikisi erkek üç çocuk dünyaya gelir. Bu arada dilimize yerleşen Kallavi nin bu zengin aileden geldiği söylenmektedir.

Çocuklar büyür ve kızlarından biri olan Anjel, o dönemin popüler ismi olan Dukakinzade Feridun bey ile tanışarak evlenir. Feridun bey, Ayasofya müzesinin müdürlüğü, Türk hava kurumu başkan yardımcılığını yapmış,  gazete sahibi ve en önemlisi İstiklal savaşında Yunanlı komutan Trikopis’ i eser alan subaydır.

Çift artık davetlerin vazgeçilmez isimleri olmuşlardır. Seneler geçer. Feridun bey’ in emekli olması ile apartman 1948 yılında satılır. Artık sakin bir hayat sürerken kötü olaylar arka arkaya gelmeye başlar. Feridun bey yolda bir çukura düşerek ayağını kırar. Ve kısa bir süre sonra hayata gözlerini yumar.

Ardından miras kavgaları Anjel (Aysel) hn ı önce akıl hastanesine sonrasında ise huzur evine yatırmalarına kadar götürür. Artık beş parasızdır. Kocasının başına gelen olay onuda bulur. Yolda bir çukura düşer ve ayağını kırar. Sonrasında ise ölümle şaşalı hayat trajedi ile sona erer.