6. Daire-i Belediye Binası

1857 yılının aralık ayında İstanbul, adalar ve boğaziçi belediye yönetimi açısından 14 bölgeye ayrılmıştır. Nüfus yoğunluğu, binaların düzgün olması, burada yaşayan halkın daha çok eğitimli ve zengin olması nedeni ile Beyoğlu ve Galata 6. Daire-i Belediye bölgesi olarak seçilmiş ve uygulama buradan başlamıştır. Bölgenin Avrupa başkentlerine ve modern şehirlerine benzetilme isteği ile Paris şehrinde olduğu gibi bu bölgenin adı da 6.  Daire olarak belirlenmiştir.

Şişhane yokuşunu çıkarken karşınıza önünüzü kesercesine çıkar 7 haziran 1858 tarihinde yapılmış olan 6.Daire-i Belediye şimdiki adı ile Beyoğlu Belediye Binası. Yapı belediye başkanı Edovard Blacque döneminde İtalyan Mimar Giovanni Battista Barborini tarafından 1883 yılında yapılmıştır. Neoklasik uygulama yapılan yapıda görsellikten daha çok fonksiyonluk ön plana çıkarılmıştır. Dış cephe simetriktir. Bulunduğu konum itibari ile merdivenler ile ana binaya ulaşılmaktadır. Tarih boyunca tadilat adı altında yapılan eklemeler olası iç mekan duvar ve tavan süslemelerine zarar vermiş ya da tamamen ortadan kaldırmıştır. İlk yapıldığında 2400 m2 olan bina, sonraki tadilat ve eklemeler ile 7000 m2 kapalı alana sahip olmuştur.
Bina 1960′ lı yıllarda kaymakamlık olarak kullanılsa da 1984 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı adı altında hizmet vermeye başlamıştır.