Okyanus Termal Enerji

Okyanus ısı kullanımı – Okyanus Termal Enerji Dönüşümü OTEC:

Güneşin ısıttığı okyanus yüzeyindeki suyun, derinliklerde sabit sıcaklıkta bulunan soğuk su ile arasındaki derece farklılığından yararlanma prensibine dayanarak farklı yollardan elektrik enerjisi elde etme yöntemidir. Yüzey ve derinliklerdeki deniz sularının arasındaki ısı farkının en az 20 C derece olması gerekmektedir. Bu ısı farkı, kurulan tesis düzeninde farklı uygulamalarla ortaya  basıncın çıkmasını sağlayarak, türbinlerin dönmesini ve sonrasında da elektrik enerji üretimini gerçekleştirmektedir.

1881 yıllarında ortaya atılan Okyanus Termal Enerji Dönüşümü yöntemi zaman içinde gelişim göstermiştir. Jacques Arsene’ nin bu sistemi ortaya atmasından sonra ilk uygulamayı Georges Claude 1930 yılında Küba’ da gerçekleştirmiştir. Sonrasında Afrika’ da ve Hawaii’ de Otec tesisleri kurulmuştur.

Bu sistem ile deniz suyu arıtılarak oluşan tatlı su, tarım ve sanayide kullanılmaktadır. Derin okyanus suları dermatit alerjide kullanılan tıbbi bir çare olarak da kullanılmaktadır. Otec ile hidrojen üretimi de sağlanmaktadır.

Bu tesislerin kurulum maliyetinin makul seviyelere gelmesi için çok yol almak gerekmektedir. Kullanılan uzun salınımlı borular için darbe, basınç, ağırlık ve deniz dibi canlılara zarar verilmemesi için yüksek teknolojili malzemelerden yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu sistem için kurulacak olan santral maliyeti de oldukça yüksektir. Bu da elektrik üretim maliyetlerini arttırmaktadır.

Yüzey su ile derinlerdeki su arasındaki yeterli ısı farklılıklarına ulaşmak için,  derin mesafelerden borular vasıtası ile soğuk deniz suyu çekilmesi gerekmektedir. Elektrik üretimi için okyanusta termal enerji dönüşümü sağlanabilecek en müsait sular  Güney – Orta Amerika, Afrika Avustralya sahillerinde bulunmaktadır.

Otec sistemleri Açık çevrim, Kapalı çevrim ve Hibrid sistemleri olmak üzere 3 e ayrılmaktadır.
Açık sistemde sıcak ve soğuk deniz suyu buharlaştırma işlemleri yapılırken, Kapalı sistemde elektrik üretimi amonyak gibi düşük kaynama noktalı sıvılar aracılığı ile yapılmaktadır. Hibrid sistemde ise adından da anlaşılacağı üzere hem kapalı hem açık çevrim sistemleri ile elektrik üretimi yapılmaktadır.