Hibrid (Hybrid) teknolojisi ve Hibrid otomobil

Hibrid teknolojisi kabaca bir tarifle elektrik motoru, petrol yakıtlı motor gibi farklı güç kaynaklarının bir arada kullanılması anlamına gelmektedir. Akü, elektrik motoru ve yakıtlı motor üçgeni hibrid araçların ana prensip unsurlarıdır. Hibrid araçlara aynı zamanda melez motor adı da verilmektedir.

Hyundai-ioniq-400x200İlk Hibrid motor (Mixte-Wagen) 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. Dört silindirli Daimler motoruna kurduğu akü, jeneratör ve elektrik motorundan oluşan düzenek ile sistemi kurmuştur.

Araç çalışması ve hareke geçmesi, akü destekli elektrik motoru ile gerçekleşir(60 – 70 km. kadar). Düz yolda ilerme elektrikli ve benzinli motor arasında maximum yarar sağlayacak şekilde olur

Ani hızlanma, yüksek hız veya yokuş yukarı gibi çekiş gücü artmalarında ise hem elektrik motoru hemde petrol yakıtlı motor aynı anda çalışmaya başlar. Kırmızı ışık gibi bekleme yapılırken benzinli motor devreden çıkar

Tabiki elektrik motorunun çalışmasını sağlayan akünün şarj edilme sorunu karşımıza çıkmaktadır. İşte Hibrid araçların can alıcı noktalarından biride burada karşımıza çıkıyor. Regenerative frenleme sayesinde yokuş aşağı inilirken veya frene basılırken meydana gelen enerji, hibrid araçlarda elektrik motorunun jeneratör haline dönüşmesi ile aküye aktarılarak şarj edilmesi sağlanır. Böylece elektrik akımına bağlanarak şarj edilmesine gerek kalmamaktadır.

Burada önemi olan diğer bir konu ise elektrik ve benzin motorlarının gerek tek başlarına gerekse her ikisininde doğru zamanda, maksimum performans ile devreye girmesini sağlayacak olan teknolojidir.

Ayrıca Hibrid araçlarda benzin tasarrufunun yanında aracın ortaya çıkardığı emisyon oranıda düşüktür.

Yukarıda yazdıklarımızdan anlaşılacağı gibi kısaca Hibrid araçların çalışma şekli; akü ve elektrikli motor, aracın yüksek hız veya zorlama gerektirmeyen durumlarda hareketini sağlarken, benzinli motor performans gerektiren koşullarda çalışmaya başlar.

Aracın aküsü de aracın fren yapması ile şarj edilir. Akülerin ısısı, bir vantilatör ile yazın soğuk hava akımı vererek, kışın ise sıcak havayı dışarı verecek şekilde çalışır.Sadece elektrik enerjisi ile çalışan otomobillerin maksimum 100 km/s’ lik hızı oluşu ve uzun süreli şarj zamanından dolayı tüketicilerin tercih etmemesi hibrid araç tercihine neden olmuştu
Günümüzde hibrid teknoloji – hibrid araç araştırmalarında öncü otomotiv şirketleri Toyota ve Honda’ dır. Özellikle Toyota, Dünya’ da Prius ile ilk seri Hibrid otomobil üretimi yapan markadır. Ve Hibrid araç üretiminde lider durumdadır.
Bu firmaların ardından GM, Ford ve Daimler Chrysler’ inde çalışmaları bulunmaktadır. 2010 yılının sonlarına doğru Porsche Cayenne’ nin hibrit versiyonunun yollarda olması planlanmaktadır. Tahminler 2010 yılından itibaren hibrid otoların yıllık 1 milyon adetlik satışlara ulaşacağıdır.
ABD’ nin birçok eyaletinde vergi avantajlarının olmasından dolayı hibrid pazarı şimdiden oldukça büyümüştür

Dizel motor ve elektrik motoru kullanan denizaltılar ve lokomotiflerin bazıları Hibrid teknolojilerinin kullanıldığı araçlardır.

Kısaca Özellikleri

Frene bastıkça aküler kendini şarj eder
Düşük Co2 salınımı
Trafik veya kırmızı ışıkta beklerken benzin sarfiyatının olmaması
Şarj dolayısı ile şarj istastonuna ihtiyaç yok
Motor sesi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir