Greenpeace

Greenpeace nedir?

Greenpeace
Greenpeace

Hiçbir kuruluşa bağlı olmadan kendini tamamen çevreci faaliyetlere ve barışa adayan küresel bir gönüllüler örgütüdür. 1971 yılında Kanada’ lı küçük bir grubun, Kanada’ da yapılan nükleer denemelere tepki olarak küçük bir balıkçı teknesi ile bölgeye gitmesi örgütün kurulmasına ön ayak olmuştur.
Dünyada üzerindeki tüm kıtalarda bulunan 40 ülkede faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu faaliyetlerini hiç bir devlet ve şirketten maddi yardım almayarak gerçekleştirmektedir. Örgüt merkezi Hollanda’ nın Amsterdam şehrindedir. Bağımsız ve aktivist olan bu örgüt, işbirliği yaptığı İngiltere’ deki Exeter üniversitesi laboratuvarlarında bilimsel çalışmalar yaparak raporlar sunmaktadır.

Greenpeace Türkiye’ nin temeli, Greenpeace gemisinin ilk kez 1992 yılında Türkiye’ ye gelişi ile atılmıştır.

Greenpeace gemileri:

Rainbow Warrior, Arctic Sunrise, Esperanza, Argus ile dünya üzerinde kutuplardan nehirlere kadar birçok bölgede araştırma, çevre felaketlerine dikkat çekme ve çevre bilinci oluşturmak için gerekli eylemlere destek olmaktadır.

Greenpeace Shell’ in hisselerini neden aldı?

Örgütün yaratıcı eylemlerinden birisi Shell’ in hissedarlar toplantısına girerek gerekli telkin ve uyarıları yapması için Shell hisselerinin bir kısımını satın alması olmuştur. Hisselerin alımında bağışlar kullanılmamış olup banka kredisi ile alınarak toplantı sonrasında kar edilmeden satılmıştır. Ancak bazı medya kuruluşları bu olayı okurlarına “Greenpeace’ in Shell’ e ortak oldu” şeklinde yanlış bilgilendirmesi ile duyurmuştur.

Gönüllülerin kurmuş olduğu ve hiçbir firmadan bağış kabul etmeyen bu örgüte yardım etmek için www.greenpeace.org u ziyaret edebilirsiniz.