Dikey Bahçe Dikey Bitkilendirme

Dikey bahçecilik Nedir?
Dikey bahçecilik (dikey tarım), özellikle yerden tasarruf etmek ve bitkileri daha verimli yetişmesini sağlamak için dikey şekilde yığılmış katlarda yapılan bitki yetiştiriciliğidir. Dünya nüfusunun artması ile gıda ihtiyacının artmasına rağmen iklim değişiklikleri ve şehirlerin sınırlarının genişlemesi ile ekilebilen tarım alanları azalmaktadır. Bunun çözümü, sınırlı topraklardan maksimum sonuç için dikey tarım yapmak gözükmektedir.
1915 yılında Amerikalı Gilbert Ellis Bailey tarafından adı koyulan dikey tarım, aslında Güney Amerika’ dan Doğu Asya ülkelerinde tarih boyunca farklı kültürler tarafından kullanılmaktaydı. 1950 lerde Danimarka’ lı bir çiftçinin seri üretim için bir fabrikayı kullanması binada bitki yetiştiriciliğinin belgelenmiş adımı oldu.
1999 yılında Prof.Dickson Despommier tarafından öğrencilerine verilen ödevde 13 dönümlük alana sahip çatı bahçelerinde bitki üretimi ile Manhattan’ ın yiyecek ihtiyacını karşılamalarını istedi. Ancak sonuç sadece nüfusun %2 sinin ihtiyacını karşılamaya yetti. Bu başarısız sonuç dikey tarım çalışmalarının planlı bir şekilde ilerlemesine vesile oldu.2001 yılında medyanında desteği ile Dikey tarıma olan ilgi artık hızlı bir şekilde ilerlemeye başladı.

Dikey bahçecilik Faydaları nelerdir?
* Atmosfere karbondioksit salınımın azalması
* İç mekanlarda kısıtlı alanlarda oluşturulan dikey bitkiler hava kalitesini yükselmesi
* Şehir için görsellik ve kuşlar gibi canlılara yaşam alanı oluşturma
* Şehirlerdeki ses kirliliğini azaltması
* Bina dış cephesinde yapılan uygulamalarda sıcak ve soğuk havalarda yalıtım vazifesini görür
* Süs bitkilerinden sebze meyve üretimine kadar bitki çeşitliliği bulunmaktadır.
* Yaklaşık 1 dönümlük dikey tarımdan üretilen ürün, 30 dönümlük geleneksel tarım alanında üretilen ürün karşılığına eşittir.
* Tarım ilaçlarının kullanımı minimum düzeydedir.
* Kuraklık, sel, dolu gibi doğal olaylardan etkilenmezler.
* Daha az su kullanımı

Dikey bahçecilik dezavantajları
* Yatırım maliyetleri yüksektir
* Dikey bahçecilikte özellikle ev e ofis gibi ortamlarda toprağın çabuk kuruması, sulama ve küf gibi kokuların oluşması, su sızıntısı gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Dikey tarım çeşitleri nelerdir?
Topraksız Tarım: Toprakta bulunan besinleri direk bitk köklerine ulaştıran sulu çözeltili tarımdır.
Aquaponics: Bitki, su ve balıklar aracılığı ile oluşan ekosistem dikey tarım türleridir. Özel olarak yetiştirilen balıkların zengin atıkları bitkiler için besin kaynağı olmaktadır. Daha sonra balıklar kendi akvaryumlarına alınır geriye kalan su ise filtrelenir.
Bu sistem düşük maliyetli, az hastalıklı ve kolay bir sistemdir.
Aeroponics: Nasa’ nın uzay şartları için geliştirdiği topraksız ve diğer sistemlere göre %90 lara varan daha az su tüketimli olan dikey bitki üretimidir. Bu projenin temeli 1990 da başlamış olup gelişmesi ise halen devam etmektedir.