Elektrikli Araç

Elektrikli Araçlar

Fransa başta olmak üzere bir çok ülke, fosil yakıt ile çalışan otomobillerin satışının yasaklayacağı tarihleri açıklamaya başladılar. Bu açıklamalar ile birlikte hibrit ve elektrikli araçlar için otomotiv firmaları gerek teknoloji geliştirme gerekse model çeşitliliği üzerine çalışmalarını hızlandırmışlardır.  Aslında üretim tarihi çok eskilere dayanan  elektrikli otomobiller, düşük motor gücü ve akü kapasiteleri yüzünden bir türlü atılım gerçekleştirememişlerdi.

BP şirketinin yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, Dünya üzerinde 2035 yılında kullanılan araçlardan tamamen elektrikli olanların sayısı 75 milyon, hibrit olanlarının sayısının ise 25 milyon civarında olacağı öngörülmektedir.

Devlet politikaları destekli teşvikler ile elektrikli arabaların satışlarını arttırma çabaları her geçen gün açıklanırken maalesef ülkemizde henüz kayda değer gelişimler yaşanmamaktadır.

Otomotiv firmaların satış politikalarının da bu araçların gelişiminde önemli rolü bulunmaktadır.  Türkiye’ de elektrikli araç konusunda çok çaba sarfeden Renault yanlış satış politika kurbanı olmuştur. 2012 yılında Türkiye’ye giriş yapan Renault Fluence ZE modeli satış sırasında aküsüz olarak verilmekteydi. İsrail menşeili Better Place ile yapılan ortak çalışma da, elektrik şarj süresi sorunu yaşanmaması için kurulan istasyonlarda hızlı bir şekilde akü değişimi yapılıyordu. Araç satışında üstünde akü olmaması satış fiyatını da düşürüyordu. Ancak o dönemde alınan yüksek sayılabilecek ücret, halk arasında elektrikli araçların avantajlarından çok Renault’un akülerine durmadan kira ödemek zorundasınız etiketinin yapıştırılmasıydı.

Elektrikli araçların çalışma prensibi

Bir elektrikli motor ve bu motora güç sağlayan batarya aracın temel taşlarıdır. İçten yanmalı motorlara göre pistonlar, aktarıcı sistemlere vitese gerek kalmadan bataryadan gelen enerji ile rotorun dönmesi ile gerekli olan ivme kazanılmakta gaza basıldıkça anında güç yükseltilmekte olup (geniş torka sahip) böylece vites yükseltmeye gerek kalmadan yüksek hızlara çıkılabilmektedir.

Elektrikli araçların sağladığı yararlar

Elektrikli araçların satışı arttıkça petrol ihtiyacı ve ithalatı azalarak ülke ekonomilerine katkıda bulunacaktır.

Alışveriş merkezi gibi yerlere araçlar park edildiğinde veya evlerin otoparklarında rahatlıkla araçlar şarj edilecektir.

Hatta sürüş sırasında araba üzerinde bulunan güneş panellerinden akü doldurularak süreklilik sağlanacaktır.

Hava kirliliğinin azalmasında direk etkili olacaktır.

Araçların meydana getirdiği gürültü ve ses kirliliği minumum seviyelere inecektir.

Petrol ile çalışan araçlara göre elektrikli araçlarda bulunan motor aksam sayısının azlığı ve teknoloji, araçta oluşacak problemin bulunması ve çözülmesini kolaylaştırmaktadır. Standart araçların olmasa olmazlarından pistonlar, vites kutusu, egzost sistemleri gibi bir çok mekanizma elektrikli araçlarda bulunmamaktadır. Bu da elektrikli araçların üretim maliyetini düşürmesinin yanı sıra tamir – servis süresinin kısalarak  servis ücretinin düşük kalmasını sağlamaktadır.

Elektrikli araçlarda soru işaretleri:

Elektrikli araçlarda hava kirliliğine neden olacak salınımlar olmamasına karşı sürekli bağımlı olacakları elektrik enerjisi üretimi aşamasında (örneğin kömür ile çalışan santraller) ortaya çıkacak karbondioksit miktarı ilk akla gelen soru olmaktadır. Kömür santrallerinin salımınının hesaplamaları detaylı bir şekilde yapıldığında yine de elektrik otomobil kullanıldığında daha az salınım ortaya çıktığı görülmektedir. Kaldı ki,  yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin her geçen yıl artması zaten kömür santrallerinin kullanımını zaman içinde azaltmaktadır.

Bir diğer soru işareti de araç batarya üretimi. Bu bataryaların imalatında kullanılan Lityum maddesinin temini ve yeterliliğidir. Lityum, Dünya üzerinde lityum üretiminde önemli bir yere sahip ülkeler;  Bolivya, Avustralya, Şili, Çin, Arjantin, Zimbabve, Portekiz, ABD,  Brezilya’dır. Ülkemizde yapılan araştırmalarda ekonomik değerlere sahip lityum kaynağına rastlanmamıştır. Lityum pil üretimi dışında gres yağ üretimi, seramik, cam, silikon, elektronik ve elektrik sektörlerinde kullanılmaktadır.
Lityum rezervlerinin 2060 lı yıllara kadar ihtiyaca cevap verebileceği hesaplanırken petrole göre geri dönüşümünün olması gerekli çalışmaların yapılması ile daha uzun süre kullanılabilecektir.

Akünün  kısa ömürlü ve ağır olması

Akünün aşırı sıcak ve soğuklarda performans dalgalanması

Elon Musk ve TESLA

1971 yılında Güney Afrika’ nın başkenti olan Pretoria şehrinde dünyaya gelen Elon Musk, kendi kendine öğrendiği programlama dilleri ile kodlamalar gerçekleştirmeye başladı. İlk parasını kendisinin yaptığı uzay oyununu satarak 12 yaşında kazandı. Farklı ülke ve okullarda eğitimlerini tamamladı. Başarılı insanları hep örnek alan Elon Musk’ın hayalinde hep internet, temiz enerji ve uzay vardı.

Girişimcilik konusunda atılımlarını yaparak Paypal’ı kurdu. eBay’e 2002 senesinde 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında PayPal satışını gerçekleştirdi.

İnsanlığın soyunun devamının uzayda olduğunun hayalini kuran Elon Musk, Uzay araştırma teknolojilerinin üretileceği SpaceX i kurmuştur.

Mevcut olan Tesla Motors’a 2004 yılında katılan Elon Musk, 2014 yılına kadarki şirket gelişimine katkısı olduktan sonra 2014 yılında şirket hisselerinin halka açılması ile elektrikli motorların gelişmesine maddi katkı sağlamıştır.

2018 yılının ilk günlerinde Tesla, TeslaRoadster ve Tesla Semi Truck modellerini görücüye çıkarmıştır. Elektrikli araç konusunda  bir çok yenilikleri ve ilkleri sunan Tesla, Semi truck kamyonları ile yük yokken 0-100 km hıza 5 saniyede ulaşabilirken araçlar yüklüyken 20 sn. de bu mesafeye ulaşabilme başarısını göstermiştir.

Yüzde yüz elektrikli araçlardan bazıları

BMW i3, Renault Zoe, Renault TWIZY, Jaguar I-PACE, Jaguar I-PACE S, Jaguar I-PACE SE, Jaguar I-PACE HSE, Porsche Mission E Cross Turismo, Hyundai KONA