Eko Turizm (Ekolojik Turizm) nedir?

Eko turizm nedir?

Sağlık turizmi, kongre turizmi, kayak turizmi gibi alternatif tatillere artık Eko turizmde eklenmiştir. Çevreye duyarlı, yerel halkın alışkanlıklarına, kültürlerine müdahale etmeden yapılan doğaya dayalı turizme eko turizm denir. Uluslararası Eko turizm Topluluğu TIES’ e ekoturizmi çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı seyahattir olarak tanımlamaktadır.
eko-turizm2

1990′ lı senelerden itibaren turizm alternatiflerinden biri olarak her geçen gün ekoturizm talebi artmaktadır. 2002 yılını Birleşmiş Milletlerin Uluslararası Ekoturizm yılı olarak ilan etmesi  bu organizasyon talebi arttırmıştır. 1998 de 45 milyon kişi ekoturizme katılmışken bu rakam 2010 yılında 70 milyonu aşmıştır.

Eko turizm Avantajları nelerdir?

Yapılan gezide yerel halka alışveriş veya konaklama gibi seçenekler ile bir kazanç sağlanmaz ise bu ekoturizm kapsamına girmemektedir. Bu nedenle bu turlar yerel halk için maddi destek sağlamaktadır.
– Doğal ve kültürel miras korunmasını sağlar
– Doğal kaynakların en düşük düzeyde tüketilmesi
– Ekoturizm turları, standart tatil turlarının aksine genelde küçük gruplar halinde aile işletmelerinde kalınarak gerçekleştirilmektedir.

Ekoturizm Fırsatını Değerlendiren Ülke ve Şehirler

Ürdün, Kosta Rika, Kamboçya, Karayip Adaları, Florida, Tayland, Ekvator Galapagos adaları, Avusturalya, Peru bu ülkelerden bazılarıdır.

eko-turizm1Türkiye’ de Ekoturizm

Ülkemizde bulunan yaklaşık 420 kuş, 9000 bitki türü, 8000 km. uzunluğundaki sahilleri Bolu, Kastamonu, Sinop gibi Karadeniz şehirleri, Torosların etekleri, GAP eko turizm koridoru, Batı Akdeniz bölgesi, birçok göl, sualtı dalış bölgeleri,  Türkiye’ nin ekoturizm’ deki kaynakların zenginliğini göstermektedir.
Farklı ve zengin bitki örtüsü, tarihi yerler, milli parklar ülkemizi ekoturizm için önemli bir avantaj sağlamasına karşı bilinçsiz sorumsuz davranışlar kültürel sürdürülebilirliğin kaybedilmesi ile kültür ve doğa unsurlarının kaybedilmesi ekoturizmin daha çok gelişmesini engelleyecek bir unsur olacağı gibi gözükmektedir.