(E-Atık) Elektronik Atık Geri Dönüşümü

E-Atık nedir?

Kullanım ömrü dolan televizyon, bilgisayar vb. gibi içerisinde en az bir tane elektrik iletim elemanı bulunan ürünlere E-Atık denir. Avrupa Topluluğu’ nun yayınladığı 2002/96/EC numaralı açıklamasında WEEE; Waste Electrical and Electronic Equipments olarak geçmektedir.

2005 yılında ambalaj ve lastik sektöründe atık dönüşüm uygulaması 2013 yılından itibaren elektrikli ve elektronik ürünlerde uygulanmaya başlanmıştır. Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü (AEEE) yönetmeliğine göre firmalar ürettikleri kadar ürünü son kullanıcılardan toplamak zorunda kalmışlardır. Böylece firmalar tüketiciden hurda denilen ürünleri toplayarak kotayı doldurmaya çalışmaktadırlar. Bu kotanın doldurulamaması halinde o firmaya ceza kesilmesi karara bağlanmıştır.

AEEE kontrol yönetmeliği planlamasına göre 2018 e kadar, ağırlığına göre; elektrik ve elektronik eşya %75 e, Küçük ev aletlerinde %50 ye, Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanlarında ise %65 inin geri dönüşümü planlanmıştır. 2011 yılında Türkiye’ de piyasaya sürülen ürünlerden, Klimalar 120.176 ton, çamaşır makineleri 149.009 ton, soğutucular ise 212.833 ton ağırlığında olduğu tespit edilmiştir. Televizyon ve monitörlerin yaklaşık 4 kilo kurşun içermesinin yanında diğer hurdalarda da civa, baryum ve berilyum gibi canlılar için zararlı toksit maddeler bulunması durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Elektrikli ve Elektronik Eşya Kategorileri

1. Büyük ev eşyaları:
Büyük soğutucu cihazlar, buzdolapları, dondurucular, gıdaların soğutulması, korunması ve saklanması için kullanılan diğer büyük cihazlar, çamaşır makineleri çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, pişirme cihazları, elektrikli ocaklar, elektrikli saclar, mikrodalga fırınlar, gıda pişirici ve hazırlayıcı diğer büyük cihazlar, elektrikli ısıtıcılar, elektrikli radyatörler, odaların, yatakların ve oturma gruplarının ısıtılmasında kullanılan diğer büyük cihazlar elektrikli vantilatörler/aspiratörler, iklimlendirme cihazları, diğer fan, havalandırma ve iklimlendirme ekipmanları elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer büyük ev eşyaları.

2. Küçük ev aletleri:
Elektrikli süpürgeler, halı yıkama makineleri,diğer temizleme makineleri, dikiş makineleri ve diğer kumaş işleyici makineler Ütü makineleri, ütüleme ve diğer giysi bakım aletleri,tost makineleri,kızartma makineleri, öğütücüler, kahve makineleri, paketleme cihazları Elektrikli bıçaklar, saç kesimi, saç kurutucu, diş fırçalama, tıraş, masaj ve diğer vücut bakım aletleri Duvar ve kol saatleri ve diğer zaman ölçümü ve göstergesi veya kaydı için kullanılan aygıtlar Tartılar, elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer küçük ev aletleri.

3. Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları:
Ana bilgisayarlar, mini bilgisayarlar, yazıcı Birimleri, kişisel bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, avuçiçi bilgisayarlar, yazıcılar, kopyalama ekipmanı, elektrikli ve elektronik daktilolar, cep ve masa hesap makineleri ve elektronik bilgi toplama, muhafaza etme, işleme, sunma veya iletme için kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar, faks makineleri, teleks, telefonlar, ankesörlü telefonlar, kablosuz telefonlar, cep telefonları,telesekreterler ve telekomünikasyon vasıtasıyla ses, görüntü ve başka bilgilerin iletilmesi için kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları.

4. Tüketici ekipmanları:
radyo alıcıları, televizyon alıcıları,video kameraları, video kaydediciler, Hi-fi kaydediciler, ses yükselteçleri, müzik enstrümanları telekomünikasyon dışında görüntü ve sesin dağıtımını sağlayan sinyaller ve diğer teknolojiler de dahil olmak üzere, görüntü ve ses kaydı veya bunların reprodüksüyonu amacıyla kullanılan diğer ürün ve ekipmanlar elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer tüketici ekipmanları.

5. Aydınlatma ekipmanları:
Evsel kullanım hariç floresan ampuller, düz floresan lambalar, kompakt floresan lambalar, basınçlı sodyum lambalar ve metal halit lambalar dahil olmak üzere, yüksek güçlü deşarj lambaları, düşük basınçlı sodyum lambalar, akkor flamanlı ampuller hariç ışık verme veya ışık kontrolü için kullanılan diğer ekipmanlar, elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer aydınlatma ekipmanları.

6. Elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere):
Matkaplar, testereler, dikiş makineleri, ahşap, metal veya diğer malzemelerin işlenmesinde kullanılan torna, değirmen, kumlama, zımpara, kesme, parçalama, delme, delik açma, dövme, katlama, eğme ve diğer işleme aletleri perçinleme, çivileme, vidalama; perçin, çivi ve vida sökme ve benzer işlemler için kullanılan aletler kaynak, lehim makineleri ve benzer makineler,sıvı veya gaz halindeki maddelerin sprey, dağıtma, sürme veya diğer şekillerde uygulanması için kullanılan ekipmanlar, çim biçme ve diğer bahçıvanlık işlerinde kullanılan aletler, elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer elektrikli ve elektronik aletler.

7. Oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri:
elektrikli tren ve yarış arabası takımları, el tipi video oyun konsolları,video oyunları, bisiklet sürme, koşma, kürek çekme vb. sporlar için kullanılan bilgisayarlar, elektrikli veya elektronik spor aletleri,jetonlu makineler, elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri.

8. Tıbbî cihazlar:
radyoterapi ekipmanı, kardiyoloji ekipmanı, diyaliz, sun’î teneffüs tertibatı, nükleer tıp ekipmanı,tüp teşhisleri için gerekli laboratuvar ekipmanı, analiz ekipmanı, derin dondurucular,üreme testleri hastalıkların, yaraların ve sakatlıkların tespit edilmesi, önlenmesi, izlenmesi, iyileştirilmesi, hafifletilmesi için kullanılan diğer cihaz ve aletler elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer tıbbi cihazlar.

9. İzleme ve kontrol aletleri:
duman dedektörü,ısı ayarlayıcıları, termostatlar, evsel veya laboratuvar ortamında kullanılan ölçme, tartma ve ayarlama cihaz ve aletleri, endüstriyel tesislerde kullanılan diğer kontrol ve izleme enstrümanları (örneğin kontrol panelleri),elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki izleme ve kontrol aletleri.

10. Otomatlar:
Sıcak içecek otomatları, sıcak veya soğuk şişe veya kutu otomatları, katı ürünler için otomatlar, para otomatları, otomatik şekilde her çeşit ürün teslim eden bütün aletler, elektrikli ve elektronik eşya tanımı kapsamındaki diğer otomatlar.

Diğer yönetmelik dahilinde olan platformlar;
Atık akü: AKÜDER
Ömrünü tamamlamış lasitkler: LASDER
Atık motor yağları: PETDER
Atık pil: TİP
Ambalaj: Çevko