Çöpüne Sahip Çık Vakfı

Çöpüne sahip çık vakfı, isminden de anlaşılacağı üzere insanlara  çöp bilincini aşılama faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.  Duyarsızlığın yanı sıra nüfus artışına bağlı olarak her geçen gün çoğalan tüketimin ortaya çıkarttığı çöplerin tehlikeli bir hal aldığının bilinci ile Murat Vargı 2015 yılında vakfın ilk adımını atmıştır.
Vakıf , temiz bir çevre için insanların çevre bilincini arttıracak  eğitici ve teşvik edici proje çalışmalarını yaparken  belediyeler, sivil toplum örgütleri ve medya organları ile birlikte çalışmaktadır.

Vakif “Hedef: Türkiye’ de sıfır atık” parolası ile 2018 martından itibaren halkı bilinçlendirmek amacıyla bir çok görsel sunumlar yapmaya başlamıştır. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi iletişim koordinatörlüğü desteği ile gerekse Şehir Hatları işletmesiyle yapmış oldukları işbirliğinde toplu taşıma araçları, otobüs durakları ve iskelelerde kullanılan afişler ile milyonlara ulaşılmıştır.

Atıkcanlar Ailesi
Çöpünü sahip çık vakfının projelerinden biriside Plastikcan, Metalcan, Kağıtcan, Organikcan ve Camcandan oluşan ATIKCANLAR ailesi. Temiz bir gelecek için dünyaya gelen Atıkcanlar kendi adları ile tanımlanmış artıklar ile beslenmektedir. Böylece yaşadıkları şehir olan Temiz şehirde herkes sağlıklı, temiz ve mutlu bir yaşam sürmektedirler.


Çöpten Arınmış Çevre İçin

Şüphesiz ki çöpüne sahip çık vakfının hedefi olan çöpten arınmış çevre için toplumun davranış şekillerinin de değişmesi gerektiği gerçeğidir. Vakıf buna dayanarak şu uyarı ve hatırlatmaları her fırsatta yapmaktadır.
– Ortaya çıkan çöplerin çöp kutusuna atılması gerekmektedir.
– Tüketim ve yaşam alışkanlıklarımızda gerekirse değişime giderek atık miktarını azaltmamız gerekmektedir.       Bunun için;
-Daha az ambalaj malzemesi tüketerek  tekrar kullanılabilen ürünleri kullanmalıyız
-Kullanılmayan giyim, kitap gibi birçok eşyayı çöpe atmak yerine tekrar kullanılmak üzere ihtiyaç sahiplerine verilmesi gereklidir.
-Artık teknoloji çağındayız. Fatura gibi birçok yazılı belgeler mümkün olduğunca dijital yollardan takip edilmelidir.
-Su kullanımında plastik şişe yerine cam şişelerden yararlanmak gerekmektedir.
-Atıklarımızı mümkün olduğunca kendi türlerine göre ayırıp geri dönüşümüne katkı sağlamalıyız
-2019 yılında çıkan yasa ile desteklenmiş olan marketlerde plastik poşet tüketimi yerine  evimizden götüreceğimiz  file, çanta gibi araçlar ile alışverişlerimizi yapmamız gerekmektedir.
– Sıfır atığa ulaşmak için başlangıçta 4 temel araç yeterli olmaktadır.
Pet şişelerden kurtulmak için su matarası, plastikten kurtulmak için  tekrar kullanılabilinen çatal kaşık takımı, plastik poşetler yerine yeniden kullanılabilecek pazar torba ve fileleri ile sağlıklı muhafaza ve ambalajdan kaçınmak için cam kavanozlar.
Vakıf için detaylı bilgi https://www.copunesahipcik.org/