Citta Slow – Sakin şehir nedir?

Sakin şehir nedir?

İtalyanca’da şehir anlamına gelen citta ile İngilizce’ de yavaş anlamına gelen slow kelimelerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan “Cittaslow” Sakinşehir – yavaş şehir ünvanını Türkiye’ de ilk Seferihisar kazanmıştır.

Tarihsel süreç

1986 yılında Roma’ nın tarihi meydanlarından İspanyol Merdivenlerinde Uluslararası bir fast food zinciri olan Mc Donald’s şube açmasına tepki olarak Slow Food – Yavaş gıda hareketi ile eko-gastronomi gurubu oluşturuldu. Geleneksel, yöresel yiyecek ve içeceklerin yerini almaya çalışan fast food kültürüne verilen bu toplu hareket günümüzde yüzbini aşkın üye ile desteklenmektedir.
1999 da İtalya’ daki Orvieto, Greve in Chianti, Bra, Positano belediye başkanları Slow Food hareketini örnek alarak Cittaslow birliğini kurdular. Teknolojinin her geçen gün yaşamı kolaylaştırmasına karşı insanlığı tek bir model haline getiren bu düzene isyan olarak ilk sakin şehir olarak Toscana’ daki Chanti şehri 1999’ da seçildi.

Sakin şehir

Sakin şehirler üye ve üye adaylarının uyması gereken 59 kriteri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;
Süratle gelişerek modernleşme adı altında çevrenin, kültürün, geleneklerin yok sayılarak hepsinin standartlaşması yerine, mahalli değerlere sahip çıkarak çevreye saygılı olan yaşam tarzını hedefleyen şehir – kasaba birliğidir. Bir şehrin bu sıfatı kazanabilmesi için, sakin şehirler birliğinin koyduğu kriterlere uymak konusunda 59 şartlı sözleşme imzalanması gerekmektedir.İngiltere, Avusturalya, İsveç gibi birçok ülkede 100’ün üzerinde şehir bugün yavaş şehir sıfatını kazanmıştır.

– Üyelik için nüfusun ellibinden az olması gerekmektedir.
– Kentler geleneksel yapılarını korumalıdır.
– Arabalar şehir merkezinden çıkarılmalıdır.
– Yerel ürünler kullanılmalıdır.
– Tarımda GDO lu ürünlerin kullanılması yasaklanmalıdır.
– Yenilenebilir enerji kullanılmalıdır.
– Süpermarket ve fast food restorantları olmamalıdır.
– Yerel ürün satan dükkanlar desteklenmelidir.
– Kent dokusu korunmalıdır.
– Bölgede kullanılan renklerle ilgili plan ve kontrollü uygulama yapılmalıdır.
– Gürültü kontrolu yapılmalıdır.
– Eski yapılar restore edilmelidir.
– El sanatlarının korunması gerekmektedir.
– Gürültü kirliliği kesilmelidir.
– Havanın ve kent yaşamının kalitesini yükseltilmesi gerekmektedir.
– Organik ürünlerin üretilmesi ve tüketilmesinin artırılması için çalışmalar yapılmalıdır.
– Konukseverlik olgusunun korunması gerekmektedir.
– Gelen turistlere eğitimli kişilerin eşlik etmesi gereklidir.
– Turistler için aydınlatıcı broşürler hazırlanmalı, yollarda standartlara uygun yönlendirmeler yapılmalıdır.

Türkiye’ de ilk Sakin şehir sertifikası alan yeri Seferihisar’ dır.
Haziran 2009’ da başvuru yapan Seferihisar 2009 kasım ayında Sakin şehir ünvanını kazanmıştır. 2008 yılında Seferihisar belediye başkanı M.Tunç Soyer’ in girişimleri ile Seferihisarlılar yavaş şehir kavramından haberdar oldular. Öncelikle strateji geliştirme müdürlüğü kuruldu. Daha sonra yerli halka yavaş şehir kavramı anlatıldı. Birliğe yapılan başvuru 6 ay sonra olumlu olarak cevaplandı. Hatta yüzde 50 uygunluk sınırı varken Seferihisar yüzde 70 ile bu sıfata layık olmuştur. Yavaş şehir birliğine üye olan Türkiye 19. ülke, Seferihisar ise 129. şehir olmuştur.

Seferihisar’ da köy pazarı kavramı korunmaktadır. Ayrıca alışverişte naylon poşetler yerine file ve kese kağıt kullanımları desteklenmektedir. Okulda öğrencilere yavaş şehir kriterlerine uygun uygulamalar öğretilmektedir.
Türkiye’ de ilki gerçekleştirmesinden dolayı, Seferihisar belediye başkanlığına 2011 yılında Sakin şehir adaylarını seçme hakkı verilmiştir. Ülkemizde 2017 itibari ile 14 sakin şehir bulunmaktadır.

Türkiye’ nin Sakin şehirleri ile Sakin şehir hakkını kazanma nedenleri

Taraklı – Sakarya: Kimlikli turizm adı altında muhteşem konaklarının restorasyonu ile yöresel yemek ve el sanatlarını ön plana çıkarmıştır.

Akyaka – Muğla: Yöresel mimarisini ve ter temiz denizi ile iç içe olmasının yanında ot ve deniz ürünlerinin bolluğu ile zengin mutfağa sahip olması yavaş şehir olmasını sağlamıştır.

Yenipazar – Aydın: Tarihi mekanları yaşatma ve geleceğe taşıma ilkesini benimseyen ilçe.

Gökçeada – Çanakkkale: Ada kültürü, bağcılık, şarapcılık ve farklı kültürlerin buluştuğu Ege adası.

Yalvaç – Isparta: Tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Yalvaç, geleneksel mahalle fırınları, mutfak kültürü ve unutulmaya yüz tutan el sanatlarını hala yaşatmaktadır.

Vize – Kırklareli: Karadeniz sahilinde bulunan bir Tabiat cennetidir. Tarihi eserler açısından zenginliği ve sembolu olan sağlık kaynağı Ihlamur ağaçları.

Perşembe – Ordu: Balığı ve ot yemekleri ile ünlü Karadeniz’ in en güzel ilçelerindendir. Bisiklet, yürüyüş tertemiz plajı insanları buraya çekmektedir.

Halfeti – Şanlıurfa: Fırat nehri kıyısında medeniyetin doğduğu topraklarda tarihi eserler, tekne turu imkanları, yürüyüş

Göynük – Bolu: Doğal güzelliği, tarihi ve kültürel kent dokusu ile

Gerze – Sinop:

Eğirdir – Isparta:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir