Yeşil Çatılı Ev

Çatıların, klasik kaplaması olan kiremit ve benzeri ürünlerin yerine doğru izolasyon ve yalıtım çalışması ile yeşil bitki, çim ve çiçeklerin ekilmesi ile oluşturulan çatılara yeşil çatı – yaşayan çatı veya çatı bahçeciliği denir.

Yeşil çatıların tarihi yeni olmayıp Babilin asma bahçeleri örneğinde görebileceğimiz üzere çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Yakın dönemlerde ise özellikle Avrupa’ nın kuzey kesimlerindeki evlerin çatılarında sağlam ahşap kiriş ve su yalıtımı ile yeşil (çim) çatılara önem verilmiştir. 1970 li yıllardan itibaren ise Almanya ile başlayan çalışma ve uygulamalar diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika ile devam etmektedir. Japonya’ nın başkenti Tokyo yeni inşaatların en az %20 sini yeşil çatılı bina yapma zorunluluğu getiren ilk şehirdir.

Büyük kentler gün geçtikçe ses, ışık, hava kirliliği ile çekilmez bir hale dönüşmektedir. Araçlardan çıkan egzost dumanı, gürültüler için yetkililer her ne kadar önlemler alsalarda – alıyoruz deselerde- nüfus yoğunluğundan dolayı başarılı olamamaktadırlar. Bununla birlikte rant karmaşasında şehir içinde kalan çok az miktardaki yeşil alanlar yapılan inşaatlar ile ortadan kalkmaktadır. Yüksek binalar, gökdelenler güneş ışıklarını neredeyse tamamen engeller hale gelmiştir.

Günümüzde büyük şehirlerde yaşanan olumsuzlukları azaltarak gerek görselliği gerekse işlevi açısında daha pozitif duygular yaşatabilmek amacı ile yeşil ev projelerinin yanında yeşil çatı uygulamaları artmaktadır.

Günümüzde Intensivie ve Extensive olmak üzere iki tür yeşil çatı uygulaması yapılmaktadır.

Intensive uygulaması, üzerinde ağaç çeşitlerine kadar farklı bitki uygulamaları gerçekleştirildiği için profesyonel çalışma gerektirmektedir. Daha çok toprak, daha sağlam altyapı nedeni ile ince hesap ve uygulaması ile pahalı bir sistemdir.

Extensive uygulaması, piyasada bulunan malzemeler ile birkaç yeşillik çeşidi ve az toprak ile eğimli – düz çatılarda uygulanan kolay ve az maliyetli sistemdir.

YEŞİL ÇATININ YARARLARI NELERDİR ?

Havanın temizlenmesi: Yeşil çatılar havadaki ısınmadan ve motorlu taşıtlardan oluşan hava kirliliği ile partikül maddeleri (toz ve aerosel gibi) temizlenmesi için uygulanmaktadır. Yeşil binaların yeşil çatılarındaki bu küçük yeşil alan, havadaki karbondioksiti az da olsa oksijene çevirmektedir. Bu değişim çok büyük miktarlarda olmamasına karşı bir nebze olsun çevre duyarlılığı konusunda yardımcı olmaktadır.

Su tutma ve buharlaşma:

Yağan yağmurun büyük kısmını (yaklaşık %75) tutarak buharlaşma ile suyu tekrar atmosfere kazandırmaktadır. Bunun yanında aşırı yağışlarda suyun akış hızını azaltarak sellerin oluşmasını azaltabilmektedir.

Isı koruması – izolasyon:

Yeşil çatı uygulaması yapılan evlerde doğal izolasyon olarak çok başarılı sonuçlar vermektedir. Kışın sıcak havayı yazında soğuk havayı daha çok koruyabilmektedir.

Elektromanyetik radyasyon azaltıcıdır.

Yerleşim birimlerinin ısı ada etkilerinin azaltmaktadır.

Gürültü azaltıcı yönü:

Yoğun trafiğin yaşandığı özellikle çok şeritli karayollarının kenarlarının yeşillendirilmesine önem verilmektedir. Birçok kişi için çevre düzenlemesi olarak görülmesine karşı oluşan gürültü seviyesini azaltmaya yönelik bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir