Çevreci Otel ve Tesisler

Bacasız sanayi diye adlandırılan turizm sektöründe özellikle doğal kaynaklarıın korunması amacı ile alınabilecek birçok tedbirler vardır. Buna bağlı olarak günümüzde çevreci otel kavramı yerleşmeye başlamıştır. Çevreci otel, su ve enerjiyi doğal yollardan üreten bunu yapamasa da en az şekilde tüketen, katı atıkları azaltan, bulunduğu çevreyi kirletmeyen tesis olmalıdır.

Odalarda misafirler dışardayken klima gibi cihazların çalışmasını engelleyecek enerji koruyucular, iki kademeli sifonlar, sensörlü, fotoselli muslukların kullanılması, ısı yalıtımına önem verilmesi, sıcak su ihtiyacınını güneş enerjisi ile sağlanması ilk akla gelen öncelikli önlemlerdir.

Otellerdeki all inclusive sistemi, aşırı tüketime teşvik ederek, tüketimin aşırılığından normalden daha çok çöp artıklarının oluşturması, kanalizasyon ve deterjan artıklarının denizleri kirletmeleri, mutfaklardan çıkan özellikle yağların büyük miktarlarda olmasına, otel çok geniş alanlarda hizmet verdiği için enerji sarfiyatının fazla olmasına neden olmaktadır.

Bazı çevreci otellerde yapılan uygulama, müşteri ilk odaya girişte sağlanan 1’ er adet büyük ve küçük havlu, tuvalet kağıt rulosu, sabun, şampuan sonrasında kullanılacak olan her bir malzeme, tüketilen enerji, su, ve gıda, kullanılan hamam, sauna, fitness merkezi, aquapark, spor aktiviteler gibi tüm hizmetler doğrultusunda ücretlendirme yapılmaktadır. Yani müşteri aşırıya kaçmadan sadece kullandığı şeylerin bedeli ödemektedirler.

Otellerde kullanılmış müşterilerde kullanılamayacak durumda olan yatak, yorgan, yastık ve çarşaf gibi malzemeleri çöpe atmak yerine, temizliği sağlandıktan sonra ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmak gerekmektedir. Bu ürünler önlük yapılarak veya temizlik malzemesi olarak da kullanılabilir.

Bahçe sulaması ve havuzlar oteller için önemli su sarfiyat kaynağıdır. Çimlerin sabah veya geceleri zaman ayarlayıcı ile sulanması gerekmektedir.

Çevreci Oteller

Çevreci Oteller

Tüm tesislerde muslukların fotoselli hale getirilmesi, duş başlıklarına yavaş akışlı aeratörlerin takılması, çamaşırhanelerde 2. ve 3 durulama sularının geri kazanılarak tekrar kullanılması gibi bir dizi uygulamalarla Elmalı barajının su rezervinin 3, ya da 1 Alibeyköy barajı’ nın su kapasitene eşit miktarlarda tasarruf sağlanabilecektir.Otellerin su sarfiyatının % 45 ile 50’si odalarda tüketilmektedir. Bu nedenle bozularak boşa su akıtan sifon veya musluklar hemen onarılmalıdır. Klasik duş başlıkları yerine az yoğunlukta su geçirenlerin kullanılması ile duşlardaki su tüketimi önemli oranlarda azalacaktır. Misafirlere konu hakkında açıklama yapılarak havluları hergün değiştirmek yerine ihtiyaç duyulduğunda talebin gelmesi halinde değiştirileceği kuralını uygulamak önemli bir tasarruf şekli olacaktır.

Otelde kullanılan suyu ısıtmak için güneş enerjisinden maksimum oranda yararlanmak gerekmektedir.

Otelin bir atık yönetim programı olması gerekmektedir. Atıklar için ortaya çıkan masraf tutarını paketleme, depo ve sevk bedelleri belirlemektedir. Ortalama olarak bir misafirin bir gecelemede oluşturduğu atık miktarı 1 kg. olarak hesaplanmaktadır. Senelik toplam geceleme ile bu atık miktarını çarptığınızda ortaya çıkan atık miktarı ve tabi ki ona bağlı olarak sevk masrafı doğru bir atık yönetimi programının uygulanmasını gerektirmektedir. Otellerdeki atık miktarının yaklaşık %30 u katı atıklardan oluşmaktadır.

Atık yönetimi nasıl olmalıdır?

Tabiki öncelik daha az atığın meydana gelmesini sağlamaktır. Daha sonrasında atıkların toplanması, cinsine göre ayrılması gerekmektedir. Bu şekilde atıkların geri dönüşümü, satılarak hem kullanılmasını sağlanması hem de gelir elde etmek

Otelin bir departmanında yapılan tasarruflar ile elde edilen gelir personele dağıtılarak çalışanlar daha fazla tasarrufa teşvik edilebilir.

Bugün Almanya, Belçika ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinde otellerden çıkan atık şişe mantarları toplanarak üzerinde yapılan işlemler ile ilan panosu, sentetik ayakkabı mantarı haline getirilmektedir.

Otellerdeki atıkların önemli bir kısmıda plastik atıklardır. 2 tür plastik vardır Termoplastik ve Termosetler. Ürün üzerindeki işaretler veya satıcı ile irtibata geçilerek hangi ürünlerin termoplastik (Isıtılma ile birçok kez kullanılabilen) hangilerinin ise termosetler (bir kez kullanım) olduğunun öğrenilerek geri dönüşüm için ayrılması ve sevki sağlanmalıdır.

Otellerde çok kullanılan ürünlerden biriside pillerdir. Piller tek kullanımlıktan daha çok tekrar şarj edilebilenlerden seçilmelidir. Tek kullanımlık kullanılması halinde ise civa içermeyen piller kullanılmalı. Bittiklerinde ise kesinlikle çöpe atılmadan pil toplama yetkililerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Banyo ve tuvaletlerde kullanılmış olan sabun gibi temizlik malzemeleri hayır kurumlarına bağışlanabilir.

Plato Turizm ve otelcilik A.Ş. tarafından Atatürk havalimanına 5 km. uzaklıkta inşa edilen Courtyard by Marriot İstanbul Airport Hotel özellikle ses yalıtımına önem vermektedir. Misafirlerinin uçak gürültüsünden rahatsız olmamaları için dış cepheye ses izolasyonuna uygun “ses yalıtımlı doğramalar” kullanılmıştır.

Beyaz Yıldız projesi nedir?

Temelinde ISO 50001 enerji yönetim sistemi kriterleri ve standartlarını bulunduran TÜRCERT tarafından geliştirilen bir sistem olup özellikle otel gibi enerji harcaması çok olan yerlerin çevreye karşı duyarlı olması ve enerji sarfiyatını azaltması yönünde yaptığı çalışmalar sonunda aldığı belgedir.

Bu proje ile otellerde yüzde 25 ile 80 arasında enerji ve su tasarrufu hedeflenmektedir. TÜROFED üyesi tüm turistik işletmeleri, isteğe bağlı olarak kapsayan proje, birer yıllık iki aşamadan ve enerji, su, deterjan ve dezenfektanlar, atık, yönetim ile diğer servisleri kapsayan 55 kriterden meydana geliyor.

Proje katılımcısı tesislerden, birinci yıl çevreyi korumaya yönelik kriterlerden 25 adedinin, ikinci yıl ise 30 adedinin yerine getirilmesi bekleniyor. İkinci yılın sonunda, bu projede yer alan turistik tesisler aynı zamanda, Avrupa Birliği ekolojik etiketleme kriterlerini de yerine getirmiş oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir