Hidrojen normal şartlar altında (sıcaklık ve basınç) renksiz, kokusuz, yanıcı, en hafif ve en bol bulunan elementtir. Doğadaki bileşiklerinden ayrılması ile enerji olarak kullanılabilmektedir. Şu anki birçok yenilenebilir enerjide olan maliyet problemi en büyük engeldir. Hidrojen enerji kaynağından çok enerji taşıyıcısı olarak adlandırılır. Hidrojenin yakıt yerine kullanılan yakıt pil teknolojisi olma yolunda ilerlemektedir. Yakıt pil özellikle ulaşım sektöründe olmak üzere taşınabilir bilgisayarlar gibi mobil cihazların güç sağlayıcısı durumuna gelmektedir.

Hidrojenin birçok yakıta göre daha güvenli olmasına karşı 1937 yılındaki Hindenburg zeplininin patlayarak 37 kişinin ölmesine neden olması insanlarda güvensizliğe sebep olmuştur. Oysa yapılan araştırmalar sonucunda zeplin felaketinin sebebinin hidrojen değilde balonun yapımında kullanılan kumaşın üzerine sürülen boyanın yanıcı bir madde olmasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Ayrıca hidrojenin sadece havalanma sırasında kullanıldığı için, yangının sürmesine motorlarda kullanılan dizel yakıt sebep olmuştu.

Hidrojen yandığında diğer yakıtlar gibi karbondioksit gibi zehirli atıklar değilde saf su ve az miktarda NO çıkmaktadır. Ayrıca hidrojen yangınlarda çevreye ısı daha az salınmaktadır bu yüzden etrafa yayılması daha az ve yavaş olmaktadır.

Hidrojen üretimi için kullanılan en ucuz yöntemin başlıcası doğalgaz buhar reformasyonudur. Bu yöntemle fosil yakıtlara bağımlılık devam etmekte ayrıca hava kirliliğinede sebep vermektedir. Bunun yanında elektroliz, tremokimyasal dönüşüm, biyokütle dönüşümü, buhar yapılandırma yöntemleri elde etme yöntemleridir. Bunların yanında denizlerdeki direk güneş enerji çevrimi ile uzay güneş güç istasyonlarının enerjisiyle hidrojen üretimi gibi yöntemlerle üretim çalışmaları yapılmaktadır.

Hidrojenin katalitik yanma özelliğinden mutfak ocakları, su ısıtıcılarında, alev yanma özelliğinden yanmalı motorlarda direk buhar dönüşümünde buhar türbinleri uygulamasında kullanılabilmektedir. 1 ton kömürün benzine dönüştürülmesi ile 708 km yol alan otobüs, 1 ton kömürün hidrojene dönüştürülmesi ile 1030 km yol yapabilmektedir.

Hidrojen gazının taşınması çelik tüpler aracılığı ile olabilmektedir. Ancak sorun hidrojenin taşınmasını sağlayan çelik tüplerin ağırlığı, maliyet yüksekliği ve yakıt ikmali zorluğudur

.Gaz hidrojen, doğal gazın tükenmiş olduğu mağaralarda saklanmasının birçok ülkede uygulaması vardır. Sıvı olarak depolanması ise hidrojenin taşındığı tankları andıran depolarda olur.

Kullanım aşamasında hidrojen kullanımı ise:
Hidrojen sıvı, gaz, kimyasal bileşik halinde depolanabilir.

Hidrojen gaz halinde iken diğer gazlara göre çok büyük yer kaplamaktadır. Bu yüzden özellikle araç depolarında sıkıştırılmış şekilde saklanması için teknikler gerekmektedir.

1 sıkıştırılmış gaz olarak depolama
2 karyajenik (dondurulmuş) sıvı depolama
3 metal hidritsistemi ile depolama
4 karbon adsarpsiyon tekniği
5 cam mikrakürelerdedepolama
6 yerinde kısmi oksidasyom

Gaz hidrojen, doğal gazın tükenmiş olduğu mağaralarda saklanmasının birçok ülkede uygulaması vardır.
sıvı olarak depolanması ise hidrojenin taşındığı tankları andıran depolarda olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Araç çubuğuna atla