Gelgit, Denizde metan gazı ve Okyanus enerjisi

okyanus enerji

Çevre kirliliğine yol açmadan, tükenmeyecek olan yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan okyanus enerjisi artık çalışmaların artması ile birlikte son zamanlarda önem kazanmıştır. Bu enerjinin elde edilip kullanılmasını ekonomik hale getirilmesi ile gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır. Okyanus ısısı termal enerjiden, gelgitler, dalgalar, akıntılar da mekanik enerjiden elektrik üretiminde kullanılmaktadırlar. Dalga enerjisi, güçlü rüzgarların bulunduğu denizlerde daha verimli olmaktadır. Avusturalya, California, Güney Afrika bu bölgelerden bazılarıdır. Suyun altında kurulan düzenekle dalgaların hareketlerinden tulumba çalışması gibi bir taraftan dalga girip çıkarken üst taraftan ise hava giriş çıkış yaparak türbinleri çalıştırırak elektrik enerjini üretir. Böyle tek bir ünitenin ürettiği elektrik enerjisi yaklaşık olarak 1 MW kadardır. Yüzey dalgalarından ise sahile kurulan tesislerden elektrik üretimi yapılır.

Gelgit enerjisi: 11. yüzyılda değirmencilerin un yapımında gelgit hareketlerinden yararlanılması temel fikri alınarak elektrik enerjisi elde edilmektedir. Güneş ve ay’ ın çekim gücünden kaynaklanan gelgitlerin bulunduğu kıyıda en az 5 metrelik fark oluşması şartı ile elektrik üretimi olabilmektedir. Yeryüzünde bu şekilde gelgitlerin olduğu bölge adeti yaklaşık 40 tanedir. Gelgit enerjisinden özellikle Fransa ve Rusya gibi ülkeler yararlanmaktadırlar.
Okyanus ısı kullanımı ise: Okyanuslarda güneşin ısıttığı yüzeydeki sıcak suyun altında olan gelen soğuk kutup sularının arasındaki derece farklılığından yararlanılır. Bu farkın en az 20 C derece olması gerekmektedir. Bu sular Güney Amerika, Afrika Avusturalya bölgelerde bulunmaktadır.

Bu tesislerin kurulum maliyetinin makul seviyelere gelmesi ile ileride çok yararlanılacak sistem olacaktır. Ayrıca bu projede deniz suyu arıtıldığından oluşan tatlı su tarım ve sanayide kullanılacaktır.

Deniz bitkilerinin dalga ile hareket takliti: Denemelerden sonra 2009 yılıında ticari kimliği kazanacak olan bu sistemde denizaltında yaşayan ve akıntı ile hareket eden bitkilerin salınımından esinlenerek enerji elde etme sistemidir. Denizaltında yerleştirilecek olan sistemin geniş yaprakları dalgayı yakaladıktan sonra yönünüde kendisi belirleyerek hareketlenerek maksimum enerjiyi elde etmektedir.

Dalga enerjisi: Siemens’ten okyanus dalgasından enerji üreten teknoloji Okyanuslar yakında çevre dostu ve kelimenin tam anlamıyla tükenmez bir enerji kaynağı olarak kullanılacak.

Almanya Heidenheim’de kurulan Voith Siemens Hydro (VSH) dalga enerji sistemlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. VSH hali hazırda İskoçya’da test amacıyla yaklaşık 50 eve elektrik sağlayan dalga enerjisi santralini işletiyor.Metan gazı : Methanoco Jannaschii tek hücreli mikrobu ile deniz diplerinde hiç güneş ışığı olmayan ortamlarda metan gazı üretimi ile doğal gazın temel bileşeni oluşturularak enerji kaynağı oluşturmak.

Gelgit ve okyanus enerjsinin olumsuz yanları ise sistemin fırtınalara ve tuzlu suya dayanıklı materyallerden yapılma maliyeti ile okyanus canlılarının etkilenmeleri olacaktır.

Günümüzdeki yüksek maliyetlerin yakın bir gelecekte azalması ile çevreye daha duyarlı ve sürekli enerji kaynağına kavuşulacaktır. Bunun gerçekleşebileceğini rüzgar enerjisinin gelişimindende görebiliriz. Dalga enerjisinin geleceğine örnek olması için rüzgar enerjisi maliyetlerinin son 17 senede 10 kat azaldığı ve bugün rüzgar enerjisinin 2 milyar dolar civarı pazar oluşturdu belirtilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest