Mavi Bayrak Plaj ve Marinalar

Mavi bayrak, plaj ve marinalarda uluslararası geçerliliği olan belli standartlarda temizlik, güvenli, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarında aktiflik gibi şartların yerine getirilmesi ile jüri üyelerince verilen uluslararası çevre ödülüdür. Plajların 33, marinalar için ise 25 kriter bulunmaktadır. Bunların bir kısmı zorunlu, bir kısmı ise kılavuz niteliğindedir.

mavi-bayra-400x200Plajlar’ dan deniz suyu kontrolü amacı ile 15 günde bir sezon boyunca su numuneleri alınarak analizler yapılmaktadır. Bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından finans desteği, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından program devamlılığı sağlanmaktadır.

Çevre Yönetimi 10 ülke ile başlayan mavi bayrak projesi şu an 49 ülkeye çıkmıştır.

Dünyada mavi bayrak alan ülkeler arasında İspanya ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Yunanistan bulunmaktadır.
Mavi bayrak’ uluslararası standartları olduğu için ilk defa gidilecek bilinmeyen bir ülke için kolay seçim yoludur. Buda mavi bayraklı plajların ve marinaların turizme katkısını göstermektedir.
Mavi bayrak kullanım süresi 1 yıldır. Tekrar kazanmak için her sene başvuru yapmak gerekmektedir. Denetimler sonucunda eksikliklerin olması durumunda kısa süreli veya sezon boyunca bayrak indirimi yapılabilmektedir. Henüz yaygın olmamakla birlikte yat sahiplerine verilen kişisel Mavi Bayrak ödülü uygulaması ülkemizde de başlatılmıştır.
Plajlar için mavi bayrak kriterlerinden bazıları (2010 ve sonrası)

Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği:
*Plaj temiz tutulmalıdır.
*Analizleri yapılan yüzme suyu daha önceden belirlenmiş olan değerlere uymak zorundadır.
*Mavi bayrak programı ve bilgiler plajda bulunan bir panoda belirtilmelidir.
*Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu numunesi analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir.
*Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir.
*Çevresel eğitim ve bilgilendirme üzerine sezonda en az beş çalışma (eğitim semineri, kampanya, basılı döküman, sergi, basın yayın vb.) yapılmalıdır.
*Plaj ve çevresinde yeterli sayıda çöp ve atık kutularının bulunması gerekmektedir.
*Farklı atıklar için farklı farklı kutuların bulundurulması gerekmektedir.
*Beldede toplanan atıksular Ulusal Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’ne uygun olarak bertaraf edilmelidir.
*Yosun ve plaj çevresindeki bitkiler, plajda kötü bir görüntü oluşturmadığı sürece toplanmaz.
*Köpek ve evcil hayvanların plaja girişleri sıkı bir şekilde korunmalıdır.
*Plajda içme suyu bulunmalıdır.

Plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması:
*Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm ulusal yasalara (kıyı yönetim planı ve çevre mevzuatı) uymalıdır.
*Temiz ve yeterli sayıda, atıksu bağlantısı yapılmış sıhhi olanaklar (duş-tuvalet) bulunmalıdır.
*Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçları (toplu taşım, bisiklet) teşvik edilmelidir.
İhtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeleri eksiksiz olarak plajda bulundurulmalıdır.
*Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir.Türkiye’ de mavi bayrak
Türkiye Çevre Eğitim vakfı TURÇEV Türkiye’ de mavi bayrak koordinasyonunu sağlamaktadır. Öncelikle mavi bayrak talepleri Turçev’ e yapılır. Sonrasında kasım mart ayları arasında Turçev gerekli yazışmalar düzenler. Mavi bayrak talepleri ulusal juride değerlendirilir. Ulusal jüri Türkiye seyahat acenteleri birliği, turizm yatırımcılar derneği, Türkiye otelciler birliği, marina işletme ve yatırımcıları derneği, Turizm, çevre ve sağlık bakanlığı ve Türçev temsilcilerinden oluşmaktadır. Mart ayında toplanan bu jürinin uygun gördüğü plaj ve marinalar Turçev aracılığı ile (Uluslararası çevre eğitim vakfı) FEE’ ye bildirilir.. FEE toplanır ve ülkelerden gelen bu talepleri değerlendirerek mavi bayrak verilecek yerleri belirler.

2017 yılı Türkiye’ de bulunan şehirlerin Mavi bayraklı plaj ve Marina sayıları
ANTALYA; 200 plaj, 5 marina   MUĞLA; 101 plaj, 7 marina   AYDIN; 27 plaj, 2 marina   İZMİR; 51 plaj, 3 marina   BALIKESİR; 22 plaj, 1 marina   ÇANAKKALE; 11 plaj   TEKİRDAĞ; 4 plaj   KIRKLARELİ; 1 plaj   İSTANBUL; 2 plaj, 2 marina   YALOVA; 4 plaj, 1 marina   KOCAELİ; 4 plaj   DÜZCE; 2 plaj ZONGULDAK; 1 plaj   SAMSUN; 1 plaj   ORDU; 4 plaj   MERSİN; 10 plaj   ADANA; 2 plaj SAKARYA; 1 plaj   VAN;1 plaj olmak üzere Türkiye genelinde 454 plaj, 22 marina bulunmaktadır.

Pin It on Pinterest

error: Content is protected !!