Geri Dönüşüm

FO İstanbul Fuar Hizmetleri tarafından 19-22 Haziran 2008 tarihleri arasında 4. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW düzenlendi.

Türkiye’nin geri dönüşüm, çevre teknolojileri ve atık yönetimi alanındaki tek uluslararası fuarı olan REW İstanbul, 19-22 Haziran 2008 tarihlerinde kapılarını dördüncü kez açtı.
Fransa başta olmak üzere bir çok ülke, fosil yakıt ile çalışan otomobillerin satışının yasaklayacağı tarihleri açıklamaya başladılar. Bu açıklamalar ile birlikte hibrit ve elektrikli araçlar için otomotiv firmaları gerek teknoloji geliştirme gerekse model çeşitliliği üzerine çalışmalarını hızlandırmışlardır
Fuar, kapsamlı konferans programının yanı sıra Türk ve Alman Çevre Bakanlıkları’nın ortaklaşa düzenlediği Çalıştay’a da ev sahipliği yaptı. Fuarda ayrıca çöpün sadece çöp olmadığını, ekonomik değer taşıdığını gösteren özel bir lansman da yapıldı.

REW İstanbul 2008, 4. yılında, geri dönüşüm tesisleri, geri dönüşümde kullanılan makine ve ekipmanlar, atık depolama ve lojistiği, taşıma ve istifleme, atık bertaraf sistemleri ve ekipmanları, kent temizlik ekipmanları, ölçüm, analiz cihazları ve laboratuvarları, atıksu arıtma tesisleri, arıtma çamurları başta olmak üzere çevre teknolojileri ile ilgili son yenilikleri ziyaretçilerine sundu.

Son yıllarda, üzerinde bir hayli yorum yapılan bitkisel atık yağlar da REW İstanbul 2008 kapsamında işlenen konular arasındaydı. Panelde, bitkisel atık yağlar konusunda hem teknik bilgi hem de uygulama örnekleri ve bu konuda yaşanılan sorunlar gündeme getirildi. REW İstanbul 2008 kapsamında “Atık Akümülatörler” başlıklı bir oturum düzenlendi. TÜMAKÜDER’in (Tüm Akü İthalatçıları ve Üreticileri Derneği) katkılarıyla düzenlenen oturumda konuyla ilgili AB uygulaması, mevcut durum ve uygulamalar aktarılarak, sorunlar ve sorular dile getirildi.

REW fuarına 16 ülkeden 203 firma katıldı. 4. yılında ziyaretçi oranını %48 artıranREW İstanbul, 9.244 kişiyi ağırladı
Atık yönetimi dairesi başkanlığı:
Tehlikeli atıklar, bitkisel atık yağlar, atık akü, ömrünü tamamlamış lastikler, elektrikli veya elektronik atıklar, tıbbi atıklar, ambalaj atıklarını toplama konusunda lisans verilen firmaları Atık yönetim dairesi başkanlığından öğrenebilirsiniz.
Nokia geri dönüşüm projesi




2008 yazından itibaren Türkiye’ de, Nokia kullanılmayan cep telefon, şarj cihaz ve bataryalarını yeniden değerlendirilmek üzere toplamaya başladı. Organizasyon 46 şehir ve 156 Nokia Care servis noktalarından yürütülecek.

Çevko vakfı ücretsiz danışma hattı:

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.06.2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmelikle ilgili sorularınız için Çevko vakfının ekonomik işletmelere yönelik 0800 261 64 10 No’ lu ücretsiz danışma hattı hizmete girmiştir.

Bu hattan çevre ve orman bakanlığınca yapılacak bildirimlerden, ambalajların işaretlenmesi ile ilgili yeni uygulamalar ve değişen geri kazanım oranlarından depozito uygulamasındaki son duruma kadar ekonomik işletmeleri ilgilendiren temel konularda hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

error: Content is protected !!