Su buharı, Bakteri ve Enerji

Dr. Özgür Şahin, kauçuk tabaka ve bakteri sporları ilk bakışta fazla bir şey ifade etmesede aslında oldukça heyecan verici ve etkileyici bir buluşun anahtar kelimeleri. Columbia Üniversitesi doçentlerinden Özgür Şahin, kauçuk tabakaları bakteri sporları ile kaplayarak elektrik enerjisi üreten bir jeneratör düzenek geliştirdi.

Toprak bakteri çeşidi olan Bacillus Subtilisin, kuruduğunda büzüşüp aynı kuru üzüm şeklini aldıktan sonra nefesteki düşük nemle bile eski halini alabilmeleri Dr. Şahin, Dr.Adam Driks ve Dr.Mahadevan için dönüm noktası oldu. Birçok malzeme üzerine kaplama denendikten sonra kauçuk en verimli madde olarak seçildi.

Bu düzeneği gücü ise inanılmayacak kadar yüksek. Daha kolay anlaşılabilmesi için örnekler ile anlatmak istersek;

450 gr. kuru spora nem verildiğinde bir araba 1 metre yükseğe kadar çıkarabilece kbir gücün ortaya çıktığı hesaplanmıştır. İnsan kaslarından bin kat daha güçlü olduğu Dr. Şahin tarafından iddia edilmektedir.

Lego teknik parçalarına fan ve mıknatıs ekleyerek küçük bir jeneratör maketi ve uygulama yapılmıştır. Bu uygulamada çok fazla elektrik enerjisi üretilememiştir. Ancak bakterilerin genleri ile oynanarak prototip dışında gerçek uygulamalarda daha fazla enerji üretmek ileriye dönük planlar arasında bulunmaktadır.

Dr. Şahin, su buharının dünya üzerindeki en büyük enerji kaynağı olduğuna inanarak, güneşin ısıttığı okyanuslardan buharlaşan suyun, Everest dağlarında buzul olarak birikmesini de buna örnek gösteriyor.

Royal Society Interface dergisinin 2012 senesinde çıkan sayısında yayınlanan bu buluş rüzgar ve güneş gibi değişken ve depolanamaz enerjilere göre sadece gündüz ve gece arasındaki nem farklılıklarından bile enerji üretilmesine imkan verecektir.

Pin It on Pinterest

error: Content is protected !!