Bacasız sanayi diye adlandırılan turizm sektöründe özellikle doğal kaynaklarıın korunması amacı ile alınabilecek birçok tedbirler vardır. Buna bağlı olarak günümüzde çevreci otel kavramı yerleşmeye başlamıştır.

Odalarda misafirler dışardayken klima gibi cihazların çalışmasını engelleyecek energy saverlar, iki kademeli sifonlar, sensörlü, fotoselli muslukların kullanılması, ısı yalıtımına önem verilmesi, sıcak su ihtiyacınını güneş enerjisi ile sağlanması ilk akla gelen öncelikli önlemlerdir.

Otellerdeki all inclusive sistemi, aşırı tüketime teşvik ederek, tüketimin aşırılığından normalden daha çok çöp artıklarının oluşturması, kanalizasyon ve deterjan artıklarının denizleri kirletmeleri, mutfaklardan çıkan özellikle yağların büyük miktarlarda olmasına, çok geniş alanlarda hizmet verildiği için enerji sarfiyatının fazla olmasına neden olmaktadır.

Çevreci otellerde müşteri ilk odaya girişte sağlanan 1’ er adet büyük ve küçük havlu, tuvalet kağıt rulosau, sabun, şampuan sonrasında kullanılacak olan her bir malzeme, tüketilen enerji, su, ve gıda, kullanılan hamam, sauna, fitness merkezi, aquapark, spor aktiviteler gibi tüm hizmetler doğrultusunda ücretlendirme yapılmaktadır. Yani müşteri aşırıya kaçmadan sadece kullandığı şeylerin bedeli ödemektedirler.

Otellerde kullanılmış fakat tamamen yıpranmamış yatak, yorgan, yorgan yüzü, çarşaf, battaniye gibi yatak odası eşyaları çöpe atılmaksızın temizlendikten sonra gönüllü vakıflar aracılığı ile ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmalıdır. Böylece kullanılmış malzemeler daha uzun süre kullanılarak doğal kaynaklar korunmuş ve çevre kirliliği azaltılmış olur.

Plato Turizm ve otelcilik A.Ş. tarafından Atatürk havalimanına 5 km. uzaklıkta inşa edilen Courtyard by Marriot İstanbul Airport Hotel özellikle ses yalıtımına önem vermektedir. Misafirlerinin uçak gürültüsünden rahatsız olmamaları için dış cepheye ses izolasyonuna uygun “ses yalıtımlı doğramalar” kullanılmıştır.

Swissotel’ de Türkiye otelciler federasyonu (Türofed) tarafından düzenlenen Electrolux, JohnsonDıversey ve Grundfos tarafından desteklenen toplantıda önemli kararlar alındı.

Beyaz Yıldız projesi ile otellerde yüzde 25 ile 90 arasında enerji ve su tasarrufu hedeflenmektedir. TÜROFED üyesi tüm turistik işletmeleri, isteğe bağlı olarak kapsayan proje, birer yıllık iki aşamadan ve enerji, su, deterjan ve dezenfektanlar, atık, yönetim ile diğer servisleri kapsayan 55 kriterden meydana geliyor.

Çevreci Oteller
Çevreci Oteller

Proje katılımcısı tesislerden, birinci yıl çevreyi korumaya yönelik kriterlerden 25 adedinin, ikinci yıl ise 30 adedinin yerine getirilmesi bekleniyor. İkinci yılın sonunda, bu projede yer alan turistik tesisler aynı zamanda, Avrupa Birliği ekolojik etiketleme kriterlerini de yerine getirmiş oluyorlar.
Tuvalet rezervuarlarının kapasitesi yaklaşık olarak 6 lt.’ dir. Bu da otel için önemli bir su sarfiyat kalemidir. Bu yüzden rezervuarların sızmasının önlenmesi, yeni model düşük kapasitelilerinin kullanılması gerekmektedir.

Odalardaki lavabolardan akan sıcak suların kullanılmayacak derecede yüksek olmaması gerekmektedir. Yüksek derecede su ısıtılmasında kullanılacak gereksiz enerji önemli miktarlarda sarfiyat oluşturacaktır.

Otellerde bahçe sulamasında ve havuzlarda da önemli su sarfiyatları olmaktadır. Çimlerin sadece geceleri veya sabah erken saatlerinde zaman ayarlayıcı ile sulanması, yabani otların temizlenmesi, havuz su seviyesinin biraz düşük tutulması alınması gereken bazı önlemlerdir.
Tüm tesislerde muslukların fotoselli hale getirilmesi, duş başlıklarına yavaş akışlı aeratörlerin takılması, çamaşırhanelerde 2. ve 3 durulama sularının geri kazanılarak tekrar kullanılması gibi bir dizi uygulamalarla Elmalı barajının su rezervinin 3, ya da 1 Alibeyköy barajı’ nın su kapasitene eşit miktarlarda tasarruf sağlanabilecektir.

Otellerin su sarfiyatının % 45 ile 50’si odalarda tüketilmektedir. Bu nedenle bozularak boşa su akıtan sifon veya musluklar hemen onarılmalıdır. Klasik duş başlıkları yerine az yoğunlukta su geçirenlerin kullanılması ile duşlardaki su tüketimi önemli oranlarda azalacaktır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Araç çubuğuna atla