İztuzu Plajında Neler Oluyor?

Muğla’ ya bağlı Ortaca – Dalyan’ da bulunan yaklaşık 5 km. uzunluğundaki plaja, Caretta Caretta’ ların yumurtalarını bırakmasından dolayı Kaplumbağa plajı – Turtle Beach de denilmektedir.
Denize girenlerden yumurtaları korumak için bölgede işaretlemelerin yapılması yanında, plaj saat 20:00 – 08:00 arası kapalı tutulmaktadır.
Plajda şemsiye kullanılmasına, kedi köpek gibi evcil hayvanların girişine izin verilmemektedir. Yavruların yumurtadan çıktığı sırada yanlış bir kaynaktan gelebilecek ışık onları ölüme götürebileceği için gece ışık kullanımı yasaktır.
Yaralı kaplumbağaları tedavi etmek için Caretta  hastanesi bulunmaktadır.
İztuzu plajı (The Times) 2008 de Avrupa’ nın en iyi açık alanı, (Zoover ve Meteovista) 2011′ de Avrupa’ nın en iyi plajı, (Trip Advisor) Avrupa’ nın en iyi 7.plaj ödüllerini almıştır.

İztuzu Plajında neler oluyor?
İztuzu’ nun işletmesi 25.05.2014 tarihinde Muğla’ ya hizmet vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı olan MUÇEV’ e devrolmuştur. MUÇEV bünyesinde bulunan plajın işletme hakkı daha sonra İngiliz ortaklı DALÇEV ‘ e (Dalyan Çevre Turizm Ticaret Ltd. Şti.) satıldı. Farklı tarafların hukuksal işlemlerinin devam etmesi sırasına şirket yetkililerinin zorla güneş şemsiyesinin bile kullanılmasına izin verilmeyen plaja üç araçla girmesi sabırların taşmasına neden oldu. İKUP (İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu önceliğinde yöre ve çevre halkı nöbet tutmaya başladı. Son olarak Jandarma bölgede nöbet tutarak bölgeye girişi kontrol altına aldı.

 

Pin It on Pinterest